Věř mi, kompostování je dobré


Naše substráty jsou unikátní. Většina z nich je obohacena o žížalový biohumus - vermikompost. Jedinečný  druh biologicky aktivní příměsi, kterou pro Vás připravila sama příroda a… …žížaly.

Výsledkem jejich „práce“  se rostlinný odpad mění na vzácnou hmotu – vermikompost. Vermikompost příznivě působí na růst a vývoj kořenového systému rostliny, pozitivně ovlivňuje klíčení a růst, zvyšuje úrodnost, zlepšuje strukturu půdy, velmi významně ovlivňuje retenční schopnost (hospodárnost s vodou) půdy a pěstitelského substrátu.

Na výrobu žížalového biokompostu se nejvíce používají: žížala hnojní (Eisenia foetida) a možná známější žížala kalifornská (Eisenia Andrei). Pracují 4 x rychleji jako běžné metody kompostování.

Další zajímavostí a jedinečnou vlastností vermikompostu je, že obsahuje živiny, které jsou pro rostliny přístupnější, než živiny z běžného kompostu, tímto dokážou rostliny  přijmout a zužitkovat ve svůj prospěch více živin, což se projeví na jejich prosperujícím růstu a kvalitě a množství květů a plodů.

Kompostovat můžete i Vy. Poradíme Vám jak na to.

„Bydlení“

Budete potřebovat  neprůhlednou nádobu s těsným víkem, krytem, aby se obsah nevysoušel.  Rozměry nádoby by měly splňovat poměr 1:2:3 (výška, šířka, délka). Velikost nádoby přizpůsobte množství biologického odpadu. Na 2 kg biologického odpadu týdně počítejte s plochou 0,3 -0,5 m2. Materiál nádoby je závislý na Vaší volbě. Boční stěny mají být perforované pro zabezpečení provzdušnění a dno s několika menšími otvory na odtok přebytečné vláhy. Nádobu můžete umístit mimo sluneční svit do zahrady, na balkón,  do sklepa, do garáže.

Na 0,25 kg biologického odpadu / den budete potřebovat cca 0,5 kg žížal.

Jestliže je nádoba umístěna  v zahradě na zemi, dejte pod ni síťku nebo mřížku, aby se přes otvory na spodní straně nedostali dovnitř škůdci – hraboši, krtci,... Pokud ji máte umístěnu v budově, je vhodné ji podložit plochou miskou na zadržování vytékající tekutiny.

Na dno nádoby dejte první vrstvu, do které „nastěhujete“ žížaly.  Může to být vlhká hliněná zemina, staré listí,  sláma, piliny, tráva,... Jak bylo výše uvedeno, vhodné jsou žížala hnojní nebo kalifornská. Nevhodná je u nás běžně žijící žížala obecná.  Potřebný počet žížal závisí od množství biologického odpadu, který bude na zpracování.

 

„Krmení“

Do kompostu pro žížaly můžete použít  rostlinné zbytky  - trávu, listí, zbytky ovoce  a zeleniny (ne citrusy a ne plesnivé); zbytky potravy – pečivo, chléb, vajíčkové skořápky, použité čajové sáčky a kávu, piliny.

Novou potravu zahrabte do podstýlky, aby byla zakrytá, v opačném případě začne plesnivět. Plesnivé části z kompostu odstraňte.

NEDÁVAJTE do kompostu zbytky citrusových plodů - mohou být chemicky ošetřeny, mléčné výrobky, mastné a slané zbytky, maso a kosti!

„Použití“

Část hotového kompostu přemístěte na jednu stranu nádoby a potravu přidávejte na druhou stranu. Při manipulaci nepoužívejte ostré předměty, abyste neporanili žížaly. Žížaly se postupně přemístí na stranu s čerstvou potravou a Vy můžete vermikompost vybrat.

Vermikompost použijte v zahradách, sadech, do květináčů, záhonků, jam atd. Rozsypte na záhon na povrch půdy, zapracujte do půdy ke kořenům rostlin, na spodek jámy při přesazování okrasných rostlin, smíchejte se substrátem nebo zeminou v poměru 1:3, a použití do květináčů, truhlíků, bedýnek atd.

Můžete si připravit i kapalné hnojivo vyluhováním vermikompostu ve vodě. Do 1 l vody použijte 50g vermikompostu, nechejte stát 24 hodin, následně můžete tekutinou zalévat rostliny, resp. zředit se závlahovou vodou.


Dážďovka

 

 

 

 

Pošlete nám Vaše zkušenosti a fotky, budeme Vám vděční a nejlepší odměníme malým dárkem.


Spět