Oblíbené orchideje


Většina orchidejí žije v přírodě symbiotickým způsobem života (soužitím) na kmenech stromů. Proto i při domácím pěstovaní je potřeba napodobit toto pěstitelské médium. Nikdy nepřesazujeme orchideu do obyčejné zeminy resp. substrátu. Má vzdušné kořeny, které by se takto „zadusily“. Na přesazování orchidejí existuje proto i v sérii Florimo speciální substrát pro orchideje.

Pro orchideje je nejdůležitější, aby byl substrát vzdušný. Orchidejový substrát Florimo je vyrobený z hrubé vláknité rašeliny, piniové kůry, kokosové drtě a perlitu. Je obohacen o hnojivo PG MIX, avšak obsah hnojiva není vysoký. Je potřeba vědět, že orchidea je citlivá na zasolení. Aby se tomu předešlo, doporučujeme je každé dva měsíce ponořit na 10 min. do čisté odstáté vody, aby se nahromaděné zbytky hnojiv mohly vyplavit. Následně květináč vyjměte, přebytečnou vodu nechte odkapat a položte zpět na původní místo.

Nádoby

Proč jsou k vidění v zahrádkářských prodejnách pro orchideje většinou průsvitné květináče?

Protože jsou doopravdy pro orchideje vhodné. Ale neznamená to, že v neprůsvitných se nemohou anebo nedají pěstovat. Vysvětlení je v kořenech. Orchidea má tzv. vzdušné kořeny s obsahem chlorofylu. Tzn., že i pomocí kořenů probíhá fotosyntéza a rostlina se tak vyživuje a vytváří si zásobní živiny. Avšak k fotosyntéze je kromě chlorofylu potřeba i sluneční záření – tzn., že kořeny musí být na světle.

Pokud použijete neprůsvitný květináč, budou se účastnit fotosyntézy jen horní kořeny, které budou mít přístup ke světlu, ostatní kořeny přeberou výlučně funkci běžných kořenů – tzv. kotvící a budou přijímat živiny a vláhu ze substrátu.

Stejný substrát je vhodný kromě orchidejí i na pěstování Anturií a Bromélií.

Péče

Orchideje jsou poměrně náročné na vláhu, proto se doporučuje, aby byl pěstitelský substrát vždy vlhký, avšak zabraňte, aby květináč, resp. kořeny stály ve vodě. Mají v oblibě světlé stanoviště, ale ne přímé slunce. Teploty by se měly pohybovat v rozmezí 19-26°C přes den a 15–17°C v noci, potrpí si na vlhkost vzduchu  50-70 %, a budou Vám vděčné i za občasné osvěžení rozprašovačem.

 

Pro bohaté a dlouhé kvetení doporučujeme používat při zálivce hnojivo - v zimě 1x za 3-4 týdny, jaro – léto – podzim 1x za 1-2 týdny.

Používejte speciální hnojivo pro orchideje – protože má vyrovnané složení s nízkým obsahem solí.

Orchidea vyžaduje zalévání každých 7-10 dní. 

Ačkoli nejnovější hybridy pozemních orchidejí vysloveně období pokoje nemají, nežádejte od nich nepřetržité kvetení, rostlina si musí přes rok oddechnout, proto je vegetační klid,  pro ni a pro další kvetení, velmi důležitý.  

V období klidu zalévejte jen velmi střídmě.

Rady

bez květů - jestliže Vám orchidea odkvete a ani po dlouhém období nenasazuje nové květy, zkuste ji na několik týdnů přemístit na chladné, ale světlé místo. Tento tzv. šok ji vyprovokuje k růstu nových výhonků a k tvorbě květních pupenů. Počkejte, než se květní pupeny dostatečně vyvinou a následně rostlinu přemístěte na původní místo.

přebývající kořeny – jestliže Vám kořeny vyrůstají z květináče, pokud je rostlina odkvetená, můžete ji přesadit do většího květináče, ale zdravé  kořeny mechanicky  neodstraňujte. Vzdušné kořeny jsou pro orchideu velmi důležité a jejich odstraněním byste jí ublížili.

kdy přesazovat -  orchidea se může přesazovat během celého roku, pokud není ve květu. Po odkvetení ji můžete přesazovat v kterémkoliv období roku. Alespoň každé dva roky by se měla přesadit, buď do většího květináče, resp. jen kvůli obnově vzdušnosti substrátu.

 

Konár Orchideji

 

 


Spět